Ponitrianske muzeum v Nitre

Dom ľudového bývania v Šali

Pobočky > Dom ľudového bývania v Šali

Dom ludového bývania Šaľa

Najstaršie časti pamiatkovo chráneného obytného domu pochádzajú z prvej polovice 19. storočia. Budova reprezentuje typ roľníckeho domu, ktorý bol dominantný v tomto období na celom juhozápadnom Slovensku.

Expozície :

Národopisná expozícia bola pôvodne sprístupnená verejnosti v roku 1979. Ponitrianske múzeum v Nitre slávnostne otvorilo expozíciu ľudového bývania v pamiatkovom objekte roľníckeho domu na Štúrovej ulici v Šali 25. júna 2009. Objekt sa vyznačuje sochovou konštrukciou krovu, trstinovou strechou a vypletanými stenami obytnej časti objektu. Dom ľudového bývania podľa vročenia na pôvodnej mešternici bol postavený v roku 1831. Mobiliár poskytlo Vlastivedné múzeum v Galante a je skoro identický s predchádzajúcou expozíciou.

Slávnostné otvorenie 25.6.2009 za účasti predsedu NSK doc. Ing. Milana Belicu, PhD.:

Keď sa zlomí váhadlo na studni ...

Jarné úpravy domčeka :

Otváracie hodiny :

Apríl - September utorok - sobota 9.00 h. - 17.00 h.
Október - Marec pondelok - piatok 9.00h. - 17.00 h.

V dňoch 1. januára, 6. januára, vo Veľký piatok, vo Veľkonočnú nedeľu,
vo Veľkonočný pondelok, 1. mája, 8. mája, 5. júla, 29. augusta, 1. septembra,
15. septembra, 1. novembra, 17. novembra, 24. decembra, 25. decembra a

26. decembra je múzeum vrátane detašovaných pracovísk zatvorené.

Kontakt :

Štúrova ul. 4, 927 01 Šaľa