Odevná kultúra v urbánnom prostredí Nitry

Ponitrianske múzeum v Nitre už druhý rok zachraňuje ojedinelú kolekciu odevných súčastí

S cieľom zachrániť ojedinelú zbierku textílií zo zbierkového fondu Ponitrianskeho múzea v Nitre a umožniť jej prezentáciu v novopripravovanej expozícii pod názvom Etuda o starej Nitre, sa uskutočnila už druhá etapa projektu pod názvom Odevná kultúra v urbánnom prostredí Nitry. Daný projekt získal podporu  a potrebné finančné krytie z Fondu na podporu umenia. Súčasťou reštaurátorského zásahu, ktorého druhá etapa sa realizovala od septembra 2021 do mája 2022 je komplexná dokumentácia, vrátane digitálnej fotodokumentácie kolekcie.

Na druhú etapu reštaurovania boli vyčlenené štyri odevné súčasti – dve dámske sukne, jeden živôtik a jedna blúzka. Odevy pochádzajú z pozostalosti nitrianskej šľachtickej rodiny Jozefa Kozmovského. Ide prevažne o odevy datované na začiatok minulého storočia. Nájdu sa medzi nimi však aj modely s etiketou výrobcu konkrétneho krajčírskeho salónu, ostatné sú vyrobené bez bližšej identifikácie strojovým a ručným šitím, kvalitne vypracované. Odevy sú  vyrobené z hodvábnych tkanín, bavlnenej čipkoviny, ľanových alebo bavlnených podšívok. Dané odevy však v minulosti neboli odborne ošetrené.

Okrem reštaurátorských prác bolo zrealizované vyhotovenie  foriem a figurín tvarovaných na mieru, čím predmety získali pôvodný symetrický a spevnený tvar, ako aj vhodných ochranných pevných obalov z pH–neutrálneho kartónu,  ktoré chránia predmety pri transporte a umožnia šetrné a bezpečné uloženie tejto vzácnej a hodnotnej kolekcie.
Stav predmetov je po šetrnom reštaurátorskom zásahu stabilizovaný a ich celkový vzhľad uspokojivý. Nečistoty ako aj  materiálové deformácie sú minimalizované a uvoľnené švy sú spevnené.
Je dôležité podotknúť, že analýzy materiálov, textilných väzieb, použitých techník, uskutočnených v rámci procesu reštaurovania, ako aj štýlová pestrosť jednotlivých odevných súčastí môžu poslúžiť pre ďalšie vedecké či umelecko-historické výskumy a študijné účely.
Dané modely sú zaujímavou ukážkou rôznych tvarov a materiálových kombinácií a dopĺňajú stále málo prebádanú mozaiku historickej módy na Slovensku z konca 19. storočia a z prvej polovice 20. storočia.

Realizáciu projektu Odevná kultúra v urbánnom prostredí Nitry z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
Projekt je spolufinancovaný zo zdrojov Nitrianskeho samosprávneho kraja.