Odevná kultúra v urbánnom prostredí Nitry

Medzi najatraktívnejšie artefakty v zbierkových fondoch múzeí nepochybne patrí odev a jeho súčasti. Ojedinelú kolekciu odevných súčastí a doplnkov ukrýva v priestoch svojho depozitára aj Ponitrianske múzeum v Nitre. Táto kolekcia obohatila zbierkový fond múzea v rokoch 1975 až 1977.

Kolekcia z väčšej časti pochádza z budoáru manželky miestneho šľachtica Jozefa Kozmovského, ktorého rod patrilil medzi významné rody v Nitrianskej stolici.

Súčasťou  kolekcie sú však aj zbierkové predmety, ktoré Ponitrianske múzeum získalo od obyvateľov Nitry a od PhDr. Štefana Rakovského – historika, zberateľa a zakladateľa Okresného vlastivedného múzea v Zlatých Moravciach.

Kolekciu tvoria predovšetkým dámske odevné súčasti ako sú blúzky, živôtiky, kabátiky, menej formálne denné šaty, spoločenské vychádzkové šaty, slávnostné večerné šaty, ako aj spodná bielizeň. Z materiálov má bohaté zastúpenie hodváb, hodvábny satén, taft, žoržet, krajka, vyšívaný tyl, mušelín, organtýn a zamat.

Súčasťou kolekcie sú módne doplnky, a to najmä slnečníky či klobúky, spomedzi ktorých vyniká dámsky poľovnícky klobúk a secesný klobúk s pštrosím perím. Úlohou klobúkov a slnečníkov bolo predovšetkým chrániť dámu pred slnečnými lúčmi, nakoľko dobový ideál krásy za krásnu považoval iba porcelánovo bielu pleť. Dámske klobúky z 20. storočia sú zastúpené klobúkmi menších rozmerov s úzkymi strieškami, prípadne aj bez nich, vďaka čomu si vyslúžili prezývku poklop, alebo zvon. Klobúky sú najmä z textilného a slameného materiálu, doaranžované taftom, šifónom, čiernymi pštrosími perami a umelými kvetmi.

V kolekcii sa nachádza i korzet , ktorý formoval ženské telo do požadovanej módnej línie, dlhé biele spodné košieľky z jemných tkanín, ktoré sa obliekali pod korzet, ako aj  ľahké jemné živôtiky, ktoré sa obliekali   na korzet.

Na modeloch z dvadsiatych rokov 20. storočia je citeľná snaha oslobodiť sa z tesných korzetov a dlhých sukní. Táto tendencia reprezentuje dobovú snahu žien po slobode a voľnosti.

Farebná škála vyššie spomenutých odevov sa pohybuje v decentne jemných farbách akými sú koralová, bledofialová, smotanová či odtieň čajových ruží.  Bohaté zastúpenie má čierna a šedá farba.

Pánska časť kolekcie je tvorená najmä kabátmi a klobúkmi. Pánske doplnky predstavujú klobúky z plste s nízkym česaným vlasom, typu cylindre, typu klak, čo je skladací klobúk podobný cylindru a typu pinč, čiže pánsky čierny tvrdý klobúk  s olemovanou, na bokoch mierne vyhrnutou strechou.

S cieľom zachrániť ojedinelú zbierku textílií a umožniť jej prezentáciu v novopripravovanej expozícii bol vypracovaný projekt pod názvom Odevná kultúra v urbánnom prostredí Nitry. Daný projekt v roku 2021 získal podpora finančné krytie z Fondu na podporu umenia a z Nitrianskeho samosprávneho kraja.

Súčasťou reštaurátorského zásahu, ktorý bude prebiehať od júla 2021 do júna 2022 je komplexná dokumentácia, vrátane digitálnej fotodokumentácie kolekcie.

Získané finančné krytie zabezpečí reštaurátorské zásahy na časti kolekcie – na dvoch dvojdielnych dámskych kompletoch (financovanie z verejných zdrojov Fondu na podporu umenia) a kolekcie 11 dámskych klobúkov (financovanie zo zdrojov NSK).

Realizáciu projektu Odevná kultúra v urbánnom prostredí Nitry z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.