Noc múzeí a galérií 2024

18. máj 2024
Otváracie hodiny: od 15.00 do 21.00 hod.

Vstupné: 2€

Ponitrianske múzeum v Nitre

PO STOPÁCH SLIMÁKA KAMILA
So slimákom Kamilom spoznáte naše expozície, dozviete sa mnohé nepoznané zaujímavosti  o práci v múzeu. V prírodovednej expozícii v slimačej aréne môžete pozorovať slimákov, dozvedieť sa a odhaliť zaujímavosti zo života bezstavovcov. Vyskúšate si svoje zručnosti a  vytvoríte si veci, ktoré vám aj doma pripomenú slimáka Kamila.

Teší sa na vás slimák Kamil!

ČO PRIKRÝVA ZEM?
Návštevníci zažijú simulovaný archeologický výskum, kedy pod vedením archeológa odkryjú staré nálezy.

NAHLIADNITE ZA DVERE DEPOZITÁRA
Aké zvieratá ukrýva prírodovedný depozitár? Odhalíte tajomné stopy v depozitári, za pomoci zoológa budete sledovať čo sa nachádza pod mikroskopom.

DO SVETA MÓDY SECESIE
Vyskúšajte vytvoriť návrhy secesných odevov, dekoratívne prvky odevov, návrhy výzdoby klobúkov. Urobte si selfie vo svojom návrhu!

TVORIVO S REŠTAURÁTORKOU MIRKOU
Dozviete sa zaujímavosti z reštaurátorskej dielne a v reštaurátorskej dielni, vyskúšate si prácu reštaurátora.

15.00 hod. HERBÁR ZDRAVIA
RNDr. Mária  Blehová je bývalá kurátorka prírodných vied v našom múzeu. Dnes sa s vami podelí o svoje poznatky a skúsenosti o rastlinách, ktoré kvitnú v tomto období.  Ukážky byliniek a herbárov aj zo zbierok múzea budú súčasťou jej rozprávania, ako informácie o ich spracovaní, či využití.

17.00 hod. LEKCIA SO SLIMÁKOM KAMILOM
Otestujte svoje vedomosti v súťažnom kvíze o bezstavovcoch, teda aj o slimákovi Kamilovi, zatancujte si  slimačí tanec spolu s tanečníkmi N-Dance Company Nora Grofčíka, urobte si fotografiu so slimákom Kamilom!

19.00 hod. ČO SA STALO NA PADLÁŠI
Povesti a poverové rozprávania z požitavských obcí – strašidelné i úsmevné, pre všetky vekové kategórie, pri muzike, s hercami nitrianskych divadiel.

15.00 – 19.00 hod. PORTRÉTY V ZBIERKE MÚZEA
V tvorivej dielni sa návštevníci oboznámia s portrétmi rodu Migazzi, ktoré sa nachádzajú v zbierkach múzea.  Pod vedením lektora si ich  namaľujú, pričom detaily budú dotvárať fosforeskujúcimi farbami.  Výtvor si môžu prezrieť v čiernej komore a odniesť domov.

VÝSTAVY A EXPOZÍCIE

Nitrianskou živočíšnou ríšou

Zo série Tajomstiev depozitára

Múzeum v Zlatých Moravciach

17. máj 2024Edukačná hra ,,Po stopách Slimáka Kamila“
Objednávky na časový harmonogram – PROGRAM TU.

18. máj 2024Sprístupnené aktuálne expozície
Otváracie hodiny: od 15.00 do 21.00 hod.

Vstupné: 2€