Vážený spisovateľ a vo svojej dobe miláčik celého národa, kultová osobnosť slovenskej poézie či sympatický pán v povestnej bodkovanej mašli. To všetko sú charakteristiky vystihujúce básnika P. O. Hviezdoslava. Od jeho narodenia uplynie 2. februára 175 rokov.
P. O. Hviezdoslav (2. 2. 1849 – 8. 11. 1921) sa už za svojho života stal uctievanou autoritou a pre mnohých mladých básnikov tvorivou inšpiráciou. Postupné utváranie Hviezdoslavovho kultu sa spájalo s predstavou básnika ako predstaviteľa národa. Pre jeho tvorbu je typická žánrová pestrosť (tvoril ódy, žalmy, sonety a pod.), ako aj bohatstvo tém (napr. otázka zemanov, vzťah k rodičom, vojna a pod.). Vynikal predovšetkým ako lyrik, no bol tiež významným epikom, dramatikom a prekladateľom.
Hviezdoslav pochádzal z Vyšného Kubína na Orave a celý svoj tvorivý život na Orave aj prežil.
Z jeho korešpondencie vieme, že bol mimoriadne skromný až neistý, ba dokonca pochyboval o svojej vlastnej tvorbe. Skromnosť si zachoval aj v období, keď už bol známym básnikom. Do spoločnosti chodieval málo. Ako náruživý fajčiar denne vyfajčil 15 až 20 cigár. Vo svojej malej pracovni s výhľadom do záhrady sedel a pracoval v oblakoch dymu.
Podľa spomienok súčasníkov mal okúzľujúci zjav, strednú postavu, vážnu chôdzu, dobrosrdečný pohľad, príjemný hlas a zaujímavú reč. Na fotografiách je zachytený s množstvom rôznych mašlí – svetlou, tmavou, károvanou, s čiernymi bodkami, fialovou s bielymi bodkami či bez vzoru. S bodkovanou mašľou ho aj pochovali…
Teóriu, že Hviezdoslav sa mašľou snažil „niečo“ zakryť, potvrdila dlhoročná pracovníčka Literárneho múzea P. O. Hviezdoslava, Dagmar Kubištová: „Zakrýval si ňou viditeľnú priehlbinu v hrdle (divertikul) a neskôr mašľa už bola súčasťou jeho imidžu.“
V zbierkovom fonde Ponitrianskeho múzea v Nitre sa nachádza niekoľko artefaktov spojených so životom a dielom tohto velikána. Jedná sa najmä o fotografie, ale aj dve mašle, ktoré múzeum získalo v roku 1977 od Heleny Országhovej z Dolného Kubína.
Hoci je dnes Hviezdoslav uctievaným klasikom, čítanie jeho diel nie je samozrejmosťou. Netreba však zabúdať, že cesta k básnikovi vedie práve cez jedinečný čitateľský zážitok.
Autorka textu: PhDr. Katarína Beňová
Zdroje:
https://dikda.eu/hviezdoslav-muz-mnohych-masli/[cit.29.01.2024]
https://dikda.eu/hviezdoslav-cestou-zivota/[cit.29.01.2024]
https://www.litcentrum.sk/autor/pavol-orszagh-hviezdoslav/zivotopis-autora[cit.29.01.2024]
https://www.litcentrum.sk/clanok/velky-zalmista-prorok-horlivec-naroda[cit.29.01.2024]
https://zlatyfond.sme.sk/autor/56/Pavol-Orszagh-Hviezdoslav[cit.29.01.2024]
https://www.oravskemuzeum.sk/pochovali-sme-nasho-basnika-hviezdoslava-s-takou-oslavou-jakej-orava-este-nevidela/[cit.29.01.2024]
https://www.slovenskezahranicie.sk/2021/11/08/akym-clovekom-bol-pavol-orszagh-hviezdoslav-vyrocny-rok-pevca-naroda/[cit.29.01.2024]
Mašle P. O. Hviezdoslava, zbierkový fond Ponitrianske múzeum v Nitre