Archeologický výskum a obnova Oponického hradu

30. marca 2022 - 5. júla 2022

Odborní garanti výstavy: doc. Mgr. Zuzana Borzová, PhD. a doc. Mgr. Dominik Repka, PhD.

Katedra archeológie UKF v Nitre v spolupráci s Ponitrianskym múzeom v Nitre a s občianskym združením Apponiana pripravili výstavu s názvom Archeologický výskum a obnova Oponického hradu, ktorá sa v rozšírenej podobe presúva z Múzea v Zlatých Moravciach do Ponitrianskeho múzea v Nitre.

Realizácia zmienenej výstavy je spoločným projektom medzi Katedrou archeológie UKF v Nitre a Ponitrianskym múzeom v Nitre na základe Memoranda o spolupráci, ktoré podpísali obe inštitúcie vo februári 2021. Zároveň je jednou z výstav cyklu o hradoch v Nitrianskom regióne, ktoré múzeum pripravuje pre svojich návštevníkov aj v tomto roku.

Zámerom výstavy je prezentovať výsledky archeologického výskumu Katedry archeológie FF UKF v Nitre na Oponickom hrade z rokov 2015 až 2020, nové poznatky o stavebno-historickom vývoji hradu a jeho obnovy. Prostredníctvom hnuteľných artefaktov, ako aj viacerých obrazových a textových propagačných materiálov a vizuálnych projekcií, výstava priblíži každodenný život na Oponickom hrade. Pozornosť je venovaná aj unikátnej kolekcii kachlíc z kachľových pecí, ktoré boli nájdené na tamojšom hrade.

Súčasťou výstavy bude aj cyklus prednášok venovaných archeologickému výskumu v rokoch 2015-2020, výskumu kachlíc z kachľových pecí nájdených na hrade, obnove a stavebno-historickému výskumu hradu.

Výstava nepochybne zaujme aj deti a mládež, pre ktorých sú pripravené viaceré aktivity rozdelené podľa rôznych vekových kategórií.

Realizátormi výstavy sú doc. Mgr. Zuzana Borzová, PhD., doc. Mgr. Dominik Repka, PhD., Mgr. Stanislava Blahová, Mgr. Katarína Šimunková, PhD., Mgr. Barbora Styková, PhD.  a študenti 1. ročníka magisterského štúdia Katedry archeológie FF UKF v Nitre.

Partnermi výstavy sú Nitriansky samosprávny kraj, Katedra archeológie Filozofickej fakulty Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre, Združenie na záchranu hradu Oponice Apponiana a Imrich Finta.

3D virtuálna prehliadka

Online | Nitra

Expedícia Pravek

12. 5. 2022 - 30. 8. 2022 | Nitra

Spomienka na Janka Kráľa

24. 4. 2022 - 28. 5. 2022 | Zlaté Moravce

Z rozprávky do rozprávky

7. apríla 2022 - 26. júla 2022 | Zlaté Moravce

Malé radosti – obrazy Valentina Horbu

5. mája 2022 - 23. augusta 2022 | Nitra

Kam sa podeli nitrianski Židia?

12. apríla 2022 - 3. mája 2022 | Nitra

Archeologický výskum a obnova Oponického hradu