Malé radosti – obrazy Valentina Horbu

5. mája 2022 - 23. augusta 2022

Kurátorka: PhDr. Marta Hučková

Valentin Horba sa narodil 26. októbra 1952 v Strakoniciach a všetky nasledujúce dni útleho detstva prežil v Radomyšli. Základnú školu absolvoval v rodnej obci. K maľovaniu si vytvoril vzťah už ako malý žiačik. Začal maľovať sám, cielene, v 12-tich rokoch a svoje výtvarné nadanie rozvíjal najprv pod vplyvom odborných rád svojho bratranca, Igora Semiginovského. V rokoch 1969 až 1971 navštevoval ľudovú školu umenia v Strakoniciach (v súčasnosti ZUŠ) pod vedením akademického maliara Jiřího Rejžka, ktorý ho v maľbe podporoval a povzbudzoval. Po ukončení základnej školy sa vyučil za sústružníka v strakonickej ČZ.  Potom absolvoval strednú ekonomickú školu. Po ukončení stredoškolského štúdia nasledovala povinná vojenská služba. S vojenskou službou vošli do jeho života dva roky zaujímavej spolupráce s významným maliarom Marianom Hemelom. Od neho získal poznatky o modernom umení. Najvýraznejšími vzormi v tvorbe sa stali pre neho predovšetkým Jan Zrzavý, Pablo Picasso, Jozef Lada. Neskôr mu život priniesol spoluprácu s ďalšími významnými umelcami, akademickými maliarmi ako Vác lav Holoubek, Jan Samec, František Dragoun, Karel Oberthor a Cyril Chramosta.

Valentin Horba je vo svojej tvorbe verný Juhočeskému kraju, predovšetkým rodnému Prácheňsku. Zaujíma ho najmä juhočeská krajina a objekty nachádzajúce sa v nej. V jeho prácach sa najčastejšie stretávame s vidieckou architektúrou: typickými chalupami, kostolíkmi, malebnými uličkami, mestskými zákutiami a inými predmetmi, ktoré sú príznačné pre zobrazované prostredie. Maliar sa neuspokojuje s realistickým stvárnením vidieka. Jeho uhol pohľadu je netradičný, v jeho obrazoch nájdeme prvky naivného umenia a láskavého humoru. Horbove obrazy často dopĺňajú objekty, ktoré zdanlivo do krajiny alebo prostredia nepatria. Vytvárajú tak istý kontrapunkt, zároveň ich podčiarkujú, pretože sú bežnou súčasťou života, obyčajne v inom kontexte či súvislostiach.

Vďaka charakteristickému maliarskemu rukopisu sú maľby Valentina Horbu jedinečné a nezameniteľné s inými autormi. Na jeho maliarskej palete sú najčastejšie svetlé teplé farby: žltá, oranžová, tehlovo červená, ale aj jasnejšie odtiene chladnejších farieb, napr. bledomodrej a žltozelenej, ktoré revokujú pohodu, dobrú náladu a veselosť. Z jeho obrazov cítiť ľahkosť a hravosť, skrývajú v sebe veľa ľudskej múdrosti, životnej skúsenosti a vidia svet predovšetkým z optimistickejšej stránky.

Okrem vidieckej krajiny môžeme nájsť na obrazoch Valentina Horbu milé drobnosti (slnečník, lietadielko, šarkan, palička…), krehkých anjelov, staré juhočeské mlyny, tzv. klapáče. Tie sa dostali do kalendára a do knižky Jarky Pixovej, kde opisuje osudy šestnástich vybraných mlynov, ktoré sú niečím zaujímavé alebo výnimočné.

Na počesť holandskej skupiny Hailander, hrajúcej na gajdy, pri príležitosti ich 25. výročia existencie, Valentin Horba vytvoril kalendár. Hoci frontman tejto skupiny Jeroen de Groot navštevoval Strakonice od roku 1989, až v roku 2017 sa zoznámil s Valentinom Horbom. Stali sa priateľmi a spolu s členmi jeho skupiny priaznivcami Horbovej maliarskej tvorby.

Počas návštevy Nitry vytvoril zaujímavý cyklus obrazov s dominantami mesta pod Zoborom. Predmetom maliarovho záujmu sa stalo staré mesto s historickými pamiatkami: hradom, kostolmi, synagógou, ulicami, avšak na jeho obrazoch nájdeme aj modernejšie objekty: štadión, výškové budovy. Valentinovi Horbovi opäť nejde o realistický pohľad na svet, resp. mesto. Netrápi ho perspektíva, díva sa na mesto zdanlivo naivnými detskými očami a do prostredia zobrazeného na obrazoch vnáša drobné  predmety, často majúce symbolický význam, alebo bytosti z rozprávok a sveta fantázie. Jeho Nitre v obrazoch nechýba komickosť a humor. Zdanlivá neopodstatnenosť drobných predmetov na obrazoch mení ich celkový význam. Hoci nie sú zaľudnené, nepôsobia smutno. Na maliarovej palete naďalej prevládajú pastelové farby, ktoré evokujú jas a dobrú náladu, diváka vracajú do sveta detstva, harmónie, potešenia a malých každodenných radostí.

Okrem maľovania obrazov sa Valentin Horba venuje kalendárovej tvorbe. Na jeho kalendároch by sme mohli nájsť viaceré obce, mestečká a mestá rodného kraja, napr. Radomyšl, i miesta, ktoré má rád alebo ktoré navštívil. Sem môžeme zaradiť Holandsko a Slovensko.

Valentin Horba zostáva verný rodnému kraju po celý svoj život. Z kratších či dlhších ciest sa rád vracia domov do malej dedinky Drhovle, nachádzajúcej sa niekoľko kilometrov od Strakoníc a Písku. Tu má svoj ateliér, kde sa venuje svojej výtvarnej práci.

S jeho maľbami a obrazmi sa stretneme v mnohých súkromných zbierkach, múzeách a galériách. Jeden z jeho obrazov vlastní bývalý český prezident Václav Klaus, hajtman juhočeského kraja Jiří Zimola, režisér Zdeněk Troška. Iný obraz zdobí pracovňu starostu talianskeho mesta Montoggia a ďalšie obrazy by sme našli v USA, napr. v múzeu v Iowe obraz s názvom Traktor Johndier, viaceré práce sú v Austrálii, vo Fínsku a na Slovensku.

Valentin Horba pravidelne vystavuje v rodných južných Čechách. S veľkým úspechom sa stretla jeho najnovšia výstava, ktorá sa konala vo februári 2022 v Prahe v Jakubec Gallery.

Autorka: Janka Svítková

Partnermi výstavy sú Nitriansky samosprávny kraj, ZUŠ Jozefa Rosinského v Nitre a Literárny klub Janka Jesenského v Nitre.

3D virtuálna prehliadka

Online | Nitra

Expedícia Pravek

12. 5. 2022 - 30. 8. 2022 | Nitra

Spomienka na Janka Kráľa

24. 4. 2022 - 28. 5. 2022 | Zlaté Moravce

Z rozprávky do rozprávky

7. apríla 2022 - 26. júla 2022 | Zlaté Moravce

Malé radosti – obrazy Valentina Horbu

5. mája 2022 - 23. augusta 2022 | Nitra

Kam sa podeli nitrianski Židia?

12. apríla 2022 - 3. mája 2022 | Nitra

Archeologický výskum a obnova Oponického hradu

30. marca 2022 - 5. júla 2022 | Nitra

Nitriansko v zrkadle vekov