Polstoročie zmien prostredia v nitrianskom regióne

3. august - 30. september 2021
Zlaté Moravce

Kurátor: Hana Husárová

Človek ako súčasť prírody neustále pretvára svoje okolie vo svoj prospech. Aj keď sa príroda prirodzene neustále dynamicky mení biotickými, či abiotickými vplyvmi, človek ju svojimi zásahmi pretvára azda najzásadnejšie. Za posledných päťdesiat rokov došlo nielen k zmene politického režimu, ale aj postupov pri využívaní prírodných zdrojov. V minulosti ľudia zatápaním údolí vytvárali rybníky, melioračnými zásahmi vysúšali pôdu, vyorávaním medzí zväčšovali výmeru polí a používaním pesticídov ovplyvňovali prírodu okolo seba. Tieto zásahy zanechali na prírode svoje stopy, preto sme sa rozhodli upozorniť na tieto zmeny výstavou, ktorej prvá časť pokračuje aj Múzeu v Zlatých Moravciach.

K myšlienke vytvoriť túto výstavu nás priviedol archív fotografií Ponitrianskeho múzea v Nitre. Fotografie vznikli prevažne v 70-tych a 80-tych rokoch minulého storočia pracovníkmi múzea Ing. Tiborom Bábom, RNDr. Štefanom Blehom a fotografom Jozefom Kubíčkom. Práve prví dvaja menovaní páni v múzeu pracovali ako zoológovia a v rámci svojho výskumu mapovali niektoré lokality v Nitrianskom kraji z pohľadu biodiverzity. Keďže prírodné prostredie sa neustále dynamicky mení vplyvom rôznych faktorov, či už biotických alebo abiotických sme predpokladali, že zmeny v rozmedzí 40 až 50 rokov budú viditeľné. Taktiež sme predpokladali, že na daných lokalitách došlo aj k zmene biodiverzity. V minulosti uskutočnili odborní zamestnanci niekoľko ornitologických výskumov, v rámci ktorých odchytávali, krúžkovali a následne odchytené spevavce vypúšťali. My sme na získavanie údajov o druhoch zvierat a vtákov zvolili odlišnú techniku, ktorou bolo fotodokumentovanie a priame, či nepriame pozorovania. Vybrané lokality sme navštívili v období od konca júna do konca októbra. Predpokladali sme, že vzhľadom na pokročilú vegetáciu a skrytý život mnohých druhov živočíchov a krátkosti času, zaznamenáme menšie množstvo, ako v prípade odchytov do nárazových sietí. Tento predpoklad sa nám aj potvrdil.

Partnermi výstavy sú Nitriansky samosprávny kraj. Projekt je financovaný z Fondu na podporu umenia.

Divadlo v múzeu, múzeum v divadle

2. septembra - 30. októbra 2021 | Nitra

Ján Nepomucký, stopy minulosti v Nitrianskom kraji, II. časť