Čo sa skrýva pod šatami

31. 8. 2023 - 25. 10. 2023

Autorka výstavy: PhDr. Gréta Nováková
Kurátorka výstavy: PhDr. Katarína Beňová

Výstava Čo sa skrýva pod šatami | Z histórie spodnej bielizne prezentuje dejiny spodnej bielizne od bedrových rúšok až po negližé. Výstava umožní návštevníkom nahliadnuť pod šaty z obdobia od polovice 19. storočia až do polovice 20. storočia.

Základ výstavy tvoria časti spodného odevu, tvoriace súčasť výbavy nevesty v 19. storočí, ktoré dostávali bohaté dievčatá pri vydaji. Tento súbor doplnila autorka výstavy, Gréta Nováková, vlastnoručne ušitými replikami a predmetmi zo zbierok Tekovského múzea v Leviciach.

V minulosti mal spodný odev predovšetkým praktickú funkciu chrániť telo pred vonkajšími vplyvmi prostredia. Postupom času sa začala formovať i jeho estetická funkcia a snažil sa napomáhať dosiahnuť dobový ideál krásy, ako napríklad štíhly osí pás, požadovanú veľkosť poprsia, alebo šírku bokov. Históriu spodnej bielizne návštevníci môžu sledovať prostredníctvom panelov doplnených obrázkami od praveku až po novovek. Výstava prezentuje históriu spodnej bielizne zhruba do 50. rokov 20. storočia, elegantné aj každodenné kúsky, ktoré tvorili súčasť šatníka dám z vyššej spoločnosti v mestách, ale aj obyčajných žien z vidieka. Nezabúda sa ani na pánov. Na výstave návštevník uvidí originály, ale aj repliky odevov, ktoré nosili muži. Súčasťou výstavy sú zbierkové predmety Ponitrianskeho múzea v Nitre a predmety zo súkromnej zbierky Patrície Žáčikovej.

Partnermi výstavy sú Nitriansky samosprávny kraj a Tekovské múzeum v Leviciach. Mediálnym partnerom výstavy je Nitraden.sk.

Z môjho keramického sveta | PRIPRAVUJEME

1. 3. 2024 - 1. 5. 2024 | Nitra