Dlhodobá výstava

OZNAM:
Vážení návštevníci, výstava Život v poľných a vodných biotopoch v Ponitrianskom múzeu v Nitre je dočasne pre verejnosť UZATVORENÁ. V týchto priestoroch je pre vás sprístupnená nová výstava Pod našimi nohami (Tajný život bezstavovcov), ktorá potrvá do 26. 4. 2023.
Tešíme sa na vašu návštevu!

Kurátorka: Hana Husárová

Ľudia svojou činnosťou neustále pretvárajú a obsadzujú prírodné prostredie a vytláčajú tak mnohé živočíchy z ich prirodzeného prostredia. Výstava má za úlohu vyvolať v návštevníkoch otázku, či majú voľne žijúce živočíchy v 21. storočí svoje miesto po boku ľudí a či dokážu spolunažívať v symbióze. Jedným z cieľov expozície je poukázať na fakt, že čoraz rýchlejšie dochádza k strate biodiverzity, ktorej čelia všetky krajiny sveta.

Expozícia Život v poľných a vodných biotopoch bola vytvorená zoológom RNDr. Š. Blehom v roku 2005. Mala za cieľ ukázať rôzne adaptácie živočíchov na prostredie v ktorom sa vyskytujú. V priebehu rokov bola expozícia niekoľkokrát pozmenená, pričom posledná zmena nastala v roku 2019.

V súčasnosti má expozícia za cieľ priblížiť biodiverzitu hlavne poľných a vodných biotopov. Návštevníci tu nájdu vyše 100 exponátov zastúpených triedou hmyzu, rýb, obojživelníkov, vtákov a cicavcov. Vo výstavných priestoroch si môžete pozrieť živočíchy, ktoré sú úzko späté s vodným prostredím. Medzi typických predstaviteľov patria vodné vtáky, ako sú rôzne druhy kačíc, labute, alebo bocian. S vodnými tokmi a plochami často susedia polia a lúky. Medzi ich bežných obyvateľov patria jarabice, bažanty a zajace. K vzácnym druhom patria napríklad dnes už kriticky ohrozený chrček poľný alebo najťažší lietajúci vták v Európe drop fúzatý.

Neodmysliteľnou súčasťou výstavy je preparát najväčšieho voľne žijúceho cicavca na našom území, zubra hrivnatého. Taktiež sa môžete dozvedieť zaujímavosti o živočíchoch s výskytom na našom území, ako napríklad o najrýchlejšie lietajúcom vtákovi, či najdlhšie migrujúcom motýľovi.

Z môjho keramického sveta | PRIPRAVUJEME

1. 3. 2024 - 1. 5. 2024 | Nitra