História múzea v obrazoch

2. 6. 2022 - 22. 02. 2023

Kurátorka: Katarína Beňová

Múzejné  aktivity v Nitre siahajú do polovice 19. storočia. V tomto období  profesori a študenti piaristického gymnázia začali zhromažďovať numizmatické a neskôr aj archeologické a historické predmety. Svojou aktivitou položili základy pre vznik Múzea Nitrianskej župy (1896 – 1922).
V ďalších rokoch zažívalo múzejníctvo v Nitre ťažké obdobie. Dôkazom toho, že ho ustálo je skutočnosť,  že Ponitrianske múzeum v Nitre si v roku 2022 pripomína 60. výročie svojho založenia.
Pri tejto príležitosti pripravilo múzeum pre svojich návštevníkov a priaznivcov sériu podujatí pod spoločným názvom Tak sme my…

Prvým z nich je panelová výstava História múzea v obrazoch, ktorá spomína na minulosť, zrod jednej z prvých expozícií múzea, prezentačné a kultúrno-spoločenské aktivity Ponitrianskeho múzea v Nitre, pripomína bývalých kolegov a  to prostredníctvom  obrazového materiálu z fotoarchívu múzea. Zároveň prezentuje pestrú kolekciu plagátov, pozvánok a iných tlačových materiálov múzea, ktoré slúžili ako prostriedok propagácie a hromadnej komunikácie. Návštevníci si výstavu História múzea v obrazoch môžu pozrieť od 2. 6.  do 31. 12. 2022 v priestoroch Ponitrianskeho múzea v Nitre. Partnerom výstavy je Nitriansky samosprávny kraj.

Konceptom Tak sme my, vrátane jeho prvej časti (výstava História múzea v obrazoch) pripomíname dôležitosť a význam tejto kultúrnej inštitúcie nielen na pôde mesta Nitry, ale aj v širšom regióne. Zároveň chceme vyzdvihnúť neoceniteľnú aktivitu kolegov, našich predchodcov, na ktorých prácu  múzeum nadväzuje v súčasnosti.

Realizáciu projektu Tak sme my podporilo Mesto Nitra za oblasť podpora a rozvoj cestovného ruchu v meste Nitra.

Z môjho keramického sveta | PRIPRAVUJEME

1. 3. 2024 - 1. 5. 2024 | Nitra