Josef Černý a Přemysl Bojar Povondra | 80.80

15. 12. 2023 - 28. 2. 2024

Pri príležitosti životného jubilea predstavia svoju tvorbu dvaja českí maliari Josef Černý a Přemysl Bojar Povondra. Obaja maliari Nitru už navštívili. Jozef Černý vystavoval vlastnú tvorbu v nitrianskej Synagóge v roku 2018 pri príležitosti 75. narodenín a maliar Povondra sa prezentoval svojimi ilustráciami v druhom vydaní básnickej zbierky Milana Vinca Částu Z hlbín Lásky práve v Ponitrianskom múzeu v Nitre v roku 2010.

V predvianočnom čase do Nitry zavítajú spoločne, aby ako jubilujúci osemdesiatnici predstavili svoju staršiu i novšiu maliarsku tvorbu. Obaja na vyjadrenie svojho umeleckého postoja k skutočnosti využívajú plátno, farby a štetce, ale ich tvorba je značne odlišná.

Josef Černý miluje predovšetkým prírodu a krajinu, na potulkách po svete si všíma architektúru a významné pamiatky svetoznámych miest,  niekedy rád portrétuje známe osobnosti českého verejného života ako prejav vyjadrenia osobnej úcty alebo ocenenia ich prínosu pre spoločnosť.

V Černého krajinomaľbe dominujú s ľahkosťou maľované impresie juhočeskej krajiny, v cudzine si všíma známe dominanty, kde sa sústredí viac na ich celkový charakter ako na detailné realistické stvárnenie. V portrétnej tvorbe ho zaujali také osobnosti ako Karel Gott, Zdeněk Troška alebo svetoznámy Luciano Pavarotti.

Mgr. Přemysl Bojar Povondra je maliar, u ktorého ústrednou témou tvorby je žena ako subjekt, ako objekt aj symbol. Inšpirovaný gotickými vitrážami a poučený grafickými technikami maľuje ženu a jej telo vytrvale, akoby ešte neprenikol k najhlbšej podstate ženy a jej poslania v živote, akoby hľadal drahokam ukrytý v ženskom tele, tvári či duši.

Ako sa skladajú farebné sklá vitráží, aby vytvorili fascinujúce obrazy na oknách gotických chrámov, tak Povondra maľuje ženu. Pomocou výrazných línií načrtáva krivky ženského tela a tváre, člení ich na menšie časti odlišnými farebnými plôškami, obohacuje detailmi s opakujúcimi sa tvárami a príťažlivými tvarmi ženského tela. Maliar obdivuje nielen ženskú krásu, ale všíma si rôzne roly, ktoré toto nežné stvorenie v našom svete zosobňuje.

Vernisáž výstavy sa uskutoční 15. decembra 2023 a výstava potrvá do 28. februára 2024. Je to jedinečná príležitosť oboznámiť sa s českou maliarskou tvorbou a zároveň mať možnosť konfrontovať odlišnú tvorbu dvoch jedinečných a zaujímavých maliarov, dvoch jubilujúcich rovesníkov.

Autorka textu: Janka Svítková

Partnerom výstavy je n. o. Čakanka. Mediálnym partnerom je Nitraden.sk a Rádio v Nitre.

Horné Požitavie optikou geológie a archeológie

Z môjho keramického sveta

1. 3. 2024 - 1. 5. 2024 | Nitra