Návšteva T. G. Masaryka v Nitre

9. 6. 2023 - 1. 12. 2023

Autorka výstavy: PhDr. Katarína Beňová

V auguste 2023 uplynie 100 rokov od návštevy prvého československého prezidenta T. G. Masaryka v Nitre. Pri tejto príležitosti Ponitrianske múzeum v Nitre pripravilo výstavu pod názvom Návšteva T. G. Masaryka v Nitre.

Výstava zachytáva tri hodiny zo života prezidenta, nakoľko približne tak dlho prezident v Nitre pobudol. Po 100 rokoch sa tak T. G. Masaryk symbolicky vracia do Nitry, ktorú navštívil 12. augusta 1923 počas svojho letného pobytu na Zámku v Topoľčiankach. Cieľom výstavy je pripomenúť osobnosť prvého československého prezidenta, jeho životné osudy a odkaz pre súčasnosť.

Vo výstavných priestoroch Veľkej dvorany, ktorá sa stala miestom stretnutia T. G. Masaryka s predstaviteľmi mesta Nitry dňa 12. 8. 1923, sú prezentované predmety zo zbierkového fondu Masarykovho ústavu v Prahe, Masarykovho múzea v Hodoníne, Zámku Topoľčianky, Štátneho archívu v Nitre, Tribečského múzea v Topoľčanoch, Krajskej knižnice Karola Kmeťka v Nitre a Ponitrianskeho múzea v Nitre.

Vernisáž k výstave Návšteva T. G. Masaryka v Nitre

Výstava bude slávnostne otvorená vernisážou vo štvrtok dňa 15. júna 2023 o 17:00 hod. Vernisáž i výstava sa konajú priamo v priestoroch Veľkej dvorany Ponitrianskeho múzea v Nitre, kde sa konalo stretnutie T. G. Masaryka s predstaviteľmi mesta Nitry dňa 12. augusta 1923.
Výnimočný priestor, výnimočné stretnutia, srdečne pozývame!

Partnermi výstavy sú Nitriansky samosprávny kraj, Masarykov ústav v Prahe Masarykovo múzeum v Hodoníne, Zámok Topoľčianky, Štátny archív v Nitre, Tribečské múzeum v Topoľčanoch a Krajská knižnica Karola Kmeťka v Nitre. Mediálnym partnerom výstavy je nitraden.sk.

Horné Požitavie optikou geológie a archeológie

Z môjho keramického sveta

1. 3. 2024 - 1. 5. 2024 | Nitra