3. 11. 2022 - 26. 04. 2023
Zlaté Moravce
Kurátorka: Patrícia Žáčiková
Ľudové hudobné nástroje patria k najväčším pokladom kultúry a tradícií, ktoré nám naši predkovia zanechali. Nejedná sa len o predmety často výnimočné svojim zovňajškom a remeselným prevedením. Sú to prostriedky prejavovania súladu medzi dušou človeka a vonkajším svetom, tvrdí Patrícia Žáčiková, kurátorka výstavy Z klenotnice kultúrneho dedičstva – Vandrovali hudci.
Pestrosť tradičného hudobného inštrumentára našich predkov tvorí unikátne dedičstvo. Rozmanitosťou zvukov i krásou dreva, kože i kovu ožijú priestory Múzea v Zlatých Moravciach, kde predstavíme svojim návštevníkom prierez ľudového inštrumentáru Slovenska prostredníctvom zmienenej výstavy.
Výstava prináša 40 ľudových hudobných nástrojov, ktoré sú súčasťou zbierkového fondu Ponitrianskeho múzea v Nitre a súkromných zberateľov. Väčšina z nich bola vyrobená v 21. storočí. Návštevník má možnosť zoznámiť sa so samoznejúcimi, blanozvučnými, strunozvučnými či vzduchozvučnými hudobnými nástrojmi, ako sú zvonce, ozembuch, drumbľa, rapkáč, bubon, citara, viola, husle, bič, píšťaly, fujara, gajdy alebo roh.
Cieľom výstavy je popularizovať tradičné hudobné nástroje prostredníctvom vybraného inštrumentára ako prostriedok na rozvíjanie a tradovanie tradičnej hudby a piesne všeobecne, ale i v regióne. Paralelným cieľom výstavy je uskutočniť edukačné interaktívne aktivity pre školskú mládež, ale aj širokú verejnosť, akými sú tvorivá dielňa s výukou hry na ľudových hudobných nástrojoch, rytmicko-pohybové hry, hravé vedomostné kvízy a súťaže.
Výstavu dopĺňajú obrázky autora Ing. Mariána Járeka, ktorý patrí medzi najvýznamnejšie osobnosti slovenského folklóru, je vynikajúci muzikant, dlhoročný primáš ĽH Ponitran, pedagóg, zberateľ a upravovateľ ľudových piesní z Ponitria, Tekova a Hontu, rodený Nitran.
Výstava Z klenotnice kultúrneho dedičstva – Vandrovali hudci potrvá od 3. novembra 2022 do 16. januára 2023.
Partnerom výstavy je Nitriansky samosprávny kraj.