Šibi-ryby, mastné ryby, dávaj vajcia, vykrúcaj sa!

V dňoch 22. až 23. marca 2023 v Ponitrianskom múzeu v Nitre pripravujeme vzdelávací interaktívny program Šibi-ryby, mastné ryby, dávaj vajcia, vykrúcaj sa! venovaný tradíciám Veľkej noci. Čakajú vás ukážky prác regionálnych majstrov najmä v prútených remeslách a maľovaní kraslíc, tvorivé dielne s tradičnými receptami z veľkonočnej kuchyne, výroba veľkonočných dekorácií či vzdelávacia interaktívna aktivita Nesieme Morenu. 2-hodinový program je určený školským kolektívom I. a II. stupňa základných škôl. Vstupy pre školské kolektívy začínajú o 8:30 hod., 10:30 hod. a 13:30 hod. Na podujatie je potrebná rezervácia vopred.

Program

 • Majstri svojho remesla
  V dielničkách majstrov na návštevníkov čakajú najmä prútené remeslá. Deti budú môcť nahliadnuť pod prsty regionálnym majstrom pri výrobe originálnych výrobkov – korbáčov, košíkov, kvokaní či veľkonočných kraslíc, ale aj vyskúšať si tradičné techniky pri ich výrobe.
 •  Ako chutí tradičná veľkonočná kuchyňa
  Aké tradičné jedlá konzumovali naši predkovia  v čase veľkonočných sviatkov? Viete čo je keltíš, keltýš, kalkíš, kukuričianka, calta či judáše? Ako sa pripravovali? Z akých surovín?
  V dielničke o tradičnej veľkonočnej kuchyni sa dozviete (a uvidíte) ako sa varí keltíš či judáše. Sami si môžete vyskúšať ich prípravu a ochutnať vybrané veľkonočné dobroty.
 • Nesieme Morenu
  Čo charakterizovalo veľkonočné obdobie v tradičnom prostredí? Viete kto boli Morena, Smrť, Kyselica či Dedko? Čo je to letečko, hájik, májik? Aké jedlá sa jedli na Zelený štvrtok?
  Odpovede na tieto otázky sa dozviete vo vzdelávacom interaktívnom programe, ktorý priblíži návštevníkom veľkonočné obdobie v čase tzv. veľkonočného týždňa. V programe návštevníci pomyselne vynesú z chotára Morenu a prinesú jar v podobe Kvetnej nedele. 
 • Veľkonočná nádielka
  Vytvorte si s nami peknú veľkonočnú výzdobu. Kreativitu a tvorivosť môžete uplatniť pri výrobe veľkonočných dekorácií z prírodných materiálov. Vyrobenou dekoráciou môžete vyzdobiť triedu či múzeum.

Viac informácií o programe a podmienkach vstupu nájdete TU. Srdečne pozývame!

Späť na blog

Konferencia Učenie pre budúcnosť?

Konferencia Učenie pre budúcnosť?

Chcete zistiť, ako sa klimatické dopady prejavujú vo vašom okolí a čo s tým môžeme urobiť? Chcete zistiť, ako konkrétne…

Jesenný cyklus prednášok štartuje 12. októbra

Jesenný cyklus prednášok štartuje 12. októbra

Jeseň 2023 v Ponitrianskom múzeu v Nitre bude patriť histórii. Cyklus prednášok Nitranom (nielen) o Nitre II. nadväzuje na minuloročný cyklus, ktorý bol…

Zbieraj pečiatky a vyhraj!

Zbieraj pečiatky a vyhraj!

Pre školské kolektívy sme pripravili súťaž pri príležitosti uvedenia maskota múzea do života! Ako to funguje? V priebehu školského roka…

Po stopách slimáka Kamila

Po stopách slimáka Kamila

21. 9. 2023 KTO JE SLIMÁK KAMIL?Slimák Kamil je nový člen kolektívu Ponitrianskeho múzea v Nitre. Od septembra bude detských…

Štefánikova trieda č.1 info@muzeumnitra.sk +421 37 651 00 00