Šibi-ryby, mastné ryby, dávaj vajcia, vykrúcaj sa!

V dňoch 22. až 23. marca 2023 v Ponitrianskom múzeu v Nitre pripravujeme vzdelávací interaktívny program Šibi-ryby, mastné ryby, dávaj vajcia, vykrúcaj sa! venovaný tradíciám Veľkej noci. Čakajú vás ukážky prác regionálnych majstrov najmä v prútených remeslách a maľovaní kraslíc, tvorivé dielne s tradičnými receptami z veľkonočnej kuchyne, výroba veľkonočných dekorácií či vzdelávacia interaktívna aktivita Nesieme Morenu. 2-hodinový program je určený školským kolektívom I. a II. stupňa základných škôl. Vstupy pre školské kolektívy začínajú o 8:30 hod., 10:30 hod. a 13:30 hod. Na podujatie je potrebná rezervácia vopred.

Program

 • Majstri svojho remesla
  V dielničkách majstrov na návštevníkov čakajú najmä prútené remeslá. Deti budú môcť nahliadnuť pod prsty regionálnym majstrom pri výrobe originálnych výrobkov – korbáčov, košíkov, kvokaní či veľkonočných kraslíc, ale aj vyskúšať si tradičné techniky pri ich výrobe.
 •  Ako chutí tradičná veľkonočná kuchyňa
  Aké tradičné jedlá konzumovali naši predkovia  v čase veľkonočných sviatkov? Viete čo je keltíš, keltýš, kalkíš, kukuričianka, calta či judáše? Ako sa pripravovali? Z akých surovín?
  V dielničke o tradičnej veľkonočnej kuchyni sa dozviete (a uvidíte) ako sa varí keltíš či judáše. Sami si môžete vyskúšať ich prípravu a ochutnať vybrané veľkonočné dobroty.
 • Nesieme Morenu
  Čo charakterizovalo veľkonočné obdobie v tradičnom prostredí? Viete kto boli Morena, Smrť, Kyselica či Dedko? Čo je to letečko, hájik, májik? Aké jedlá sa jedli na Zelený štvrtok?
  Odpovede na tieto otázky sa dozviete vo vzdelávacom interaktívnom programe, ktorý priblíži návštevníkom veľkonočné obdobie v čase tzv. veľkonočného týždňa. V programe návštevníci pomyselne vynesú z chotára Morenu a prinesú jar v podobe Kvetnej nedele. 
 • Veľkonočná nádielka
  Vytvorte si s nami peknú veľkonočnú výzdobu. Kreativitu a tvorivosť môžete uplatniť pri výrobe veľkonočných dekorácií z prírodných materiálov. Vyrobenou dekoráciou môžete vyzdobiť triedu či múzeum.

Viac informácií o programe a podmienkach vstupu nájdete TU. Srdečne pozývame!

Späť na blog

Zaktualizovaný kalendár Večerov s archeológiou v múzeu

Zaktualizovaný kalendár Večerov s archeológiou v múzeu

15.3.2023 Oznamujeme malú zmenu v kalendári Večerov s archeológiou v múzeu – prednáška plánovaná na 13. 4. 2023 sa vymení s…

Týždeň slovenských knižníc

Týždeň slovenských knižníc

6.3.2023 Knižnica Ponitrianskeho múzea v Nitre  História a súčasnosť Knižnica Ponitrianskeho múzea v Nitre patrí medzi špeciálne múzejné knižnice na Slovensku.…

Večery s archeológiou v múzeu

Večery s archeológiou v múzeu

8.2.2023 Ponitrianske múzeum v Nitre v spolupráci s Katedrou archeológie FF UKF v Nitre pokračuje v edukačnom, popularizačnom prednáškovom koncepte určenom Nitranom, tentokrát na tému ARCHEOLÓGIA. Cyklus prednášok Večery…

<strong>Od nálezu v zemi po vitrínu v múzeu…</strong>

Od nálezu v zemi po vitrínu v múzeu…

19.1.2023 Ako skúmať, chrániť a prezentovať minulosť Končíte strednú školu a rozhodujete sa kam ísť študovať? Vyberáte si semináre do maturitného…

Štefánikova trieda č.1 info@muzeumnitra.sk +421 37 651 00 00